Göynuk Ana Sayfa

  Göynük Foto Galeri

Tarih ve Doğa ile başbaşa bir tatil... Tarihi ve doğal güzellikleriyle ülkemizin en özel yerlerinden biridir Göynük . Göynük tarihi ve otantik camileri, türbeleri ,hamamı, saat kulesi ve konaklarıyla ülkemizin nadide tatil merkezlerinden birisidir. Muhteşem gölleri, yaylaları ve doğal çam ormanlarıyla ülkemizin nadide köşelerinden birisi olan Göynük sadece tarih değil doğal güzelliklerine de doyamayacaksınız. Kurulumu M.Ö.2000 yıllara dayanan Göynük tarihin her döneminde önemli yer kaplamaktadır.
 
Selçuklu ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan Göynük o döneme ait olan Gazi Süleyman Paşa Camii ve Gazi Süleyman Paşa Hamamı hala hizmet vermektedir. Tarihi ve otantik yapısını hala koruyan Göynük'te Osmanlı Dönemine ait evler hala dimdik ayakta durmaktadır. Sakarya zaferinin anısına yaptırılan Zafer Kulesi ise tüm heybetiyle ilçeye hükmetmektedir. Göynük kültürü, tarihi, tabiatı ve maneviyatı gezilip görülmeye değer ender bir Anadolu şehridir. Yıllardır özelliğini kaybetmeyen gelenek ve görenekleri ile ülkemizin nadir bölgelerindendir. Tarihi camileri, türbeleri, konakları ve Zafer Kulesi ile mutlaka görülmesi gereken nadir bulunan bir ortam vardır.
 

 
Türbeler
Fatihin hocası ve İstanbul'un manevi fatihi Akşemsettin Hz. Türbesi İlçemizdedir. Ayrıca büyük velilerden Debbağ Dede Hazretleri ve Ömer Sikkin Hz'nin türbeleri de Göynük'te bulunmaktadır..

Zafer Kulesi
1923'de ilçenin İlk Kaymakamı Hurşit Bey olup bu dönemde Kurtuluş Zaferi anısına ilçenin hakim tepesine Zafer Kulesi inşa edilmiştir. Halen bu kule tarihi anıtsal yapı olarak korunmaktadır.
 

 
Muhteşem güzellikteki çam ormanları ile bulamayacağınız bir cennet gibidir Göynük.
Göynük doğal güzellikleri ile ünlüdür. Göynük'te bulunan Çubuk ve Sünnet Gölü siz değerli ziyaretcilerimizi hayran bırakacaktır.Göl kenarında yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca yaylalarımızda yapacağınız yürüyüş ile kentin stresli ortamından uzaklaşacak ve sağlığınıza kavuşacaksınız.
 

 
Sünnet Gölü
Göynük-Bolu yolunun 20. km.den sağa döndükten sonra 4 km. sonra Sünnet Gölü'ne ulaşılır. Sünnet Gölü, 1020m yükseklikte 18-75 hektar büyüklügündedir.Deniz seviyesinden yüksekligi 820 metredir.
Çubuk Gölü Göynük Bolu yolunun 5. km. sinden sola döndükten 6 km. sonra Çubuk Gölüne ulaşılır.  Çubuk Gölü, Kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu olusmustur. Deniz seviyesinden yüksekligi 1150 metredir.
 
Yaylalar
Yaylalarda turizm için önemli bir yer teşkil etmektedir.Buraya gelen yerli ve yabancı turistler Göynük'ün çesitli yaylalarına çıkarak hem doğanın muhteşem güzelliğini seyrediyorlar hemde trekking yaparak kentin stresli ve gürültülü ortamından uzaklaşıyorlar.

Göynük
Göynük guide
Göynük info
Göynük turkey
Göynük turkei
Göynük tourism guide
Göynük travel guide
Göynük hotel guide
Göynük pensions guide
Göynük hotels
Göynük pensions
Göynük otelleri
Göynük pansiyonları
Göynük konaklama
Göynük restaurantları
Göynük yaylaları
Göynük balık restaurantları
Göynük balık restoranları
Göynük balık lokantaları
Göynük alabalık restaurantları
Göynük alabalık restoranları
Göynük alabalık lokantaları
Göynük restoranları
Göynük lokantaları
Göynük gezi rehberi
Göynük turizm rehberi
Göynük tatil rehberi
Göynük seyahat rehberi
Göynük tatil sitesi
Göynük turizm sitesi
Göynük tatil sitesi
Göynük seyahat sitesi
Göynük siteleri
Göynük tatili
Göynük tatil
Göynük gezi
Göynük gezisi
Göynük otel rehberi
Göynük pansiyon rehberi
Göynük history
Göynük museums
Göynük local kitchen
Göynük gasthaus
Göynük essen

Open Directory Project at dmoz.org